

Fertőtlenítés a szakmában
Minden olyan eljárás, amely az élő szervezetből – ún. fertőző forrásból – a külső környezetbe kikerült kórokozók elpusztítására, illetőleg fertőző képességük megszüntetésére irányul. A vírusok, gombák, illetve a kórokozó baktériumok maximális mennyiségének elpusztítását célzó folyamat.
A fertőtlenítők bőrre gyakorolt hatásai
érzékeny bőrűeknél okozhat irritációt, allergiás tünetet. Túlzott használata kiszárítja a bőrt. Az eszközfertőtlenítő bőrre kerülve irritációt, marást, mérgezést okozhat!
Fertőtlenítés céljára csak Magyarországon bevizsgált, minősített és engedélyezett vegyszerek használhatók, melyek engedélyezését az Országos Tiszti főorvosi Hivatal végzi.
A fertőtlenítőszerekkel szembeni szakmai elvárások:
- Széles hatásspektrum/ Rövid behatási idő
- Ne legyen kellemetlen szagú, mérgező, tűzveszélyes
- Gazdaságos LEGYEN, Kis koncentrációban is hatásos
- Ne károsítsa a test szöveteit, az eszközöket, a fertőtlenítendő felületet
- Hatását más anyagok ne csökkentsék
A fertőtlenítőszerek tárolása:
- Minden fertőtlenítőszert gyermekek elől elzárt,
- hideg, száraz fényvédett helyen,
- eredeti flakonjukban szabad tárolni, dátumozni, hogy mikor nyitottad ki
- Az edényen pontosan legyen feltüntetve, hogy mit tartalmaz.
- Fertőtlenítés előtt a tárgyakról a szennyeződéseket mossuk le.
- Mindig a használati utasításnak megfelelően használjuk a fertőtlenítőszereket.
- Hígításra általában vizet, desztillált vízet, bideszt vizet használunk.
- Fertőtlenítés után, ha ez a használati utasításban szerepel, öblítést kell végezni.
SZAKMÁNKBAN HASZNÁLHATÓ, HASZNÁLANDÓ FERTŐTLENÍTŐ TÍPUSOK:
- Eszközfertőtlenítők / Dezinficiensek
- Bőrfertőtlenítők / antiseptikumok
- Felületfertőtlenítők
- Sebfertőtlenítők, vérzéscsillapítók
ESZKÖZ-FERTŐTLENÍTŐK/ DEZINFICIENSEK
- A kéz és lábápoló szakmában a vendégeken bármilyen célra használt összes szerszámot minden vendég előtt és után lemosással majd fertőtlenítő szeres, beáztatással kell megfelelően tisztítani és fertőtleníteni.
- Azon eszközök melyeket nem lehet fertőtleníteni használat után azonnal megsemmisítendők.
- Modern speciális fertőtlenítőszerek a kereskedelemben széles választékban kaphatók és a legtöbbször pontosan beállított összetételben kerülnek forgalomba.
- A forgalomba lévő és engedélyezett eszközfertőtlenítők számának és specializálódásának köszönhetően már szinte minden eszköz műszer anyagához több készítmény is választható, esetenként a fém eszközökhöz korrózió gátló adalékot is tartalmaznak
- Ajánlott olyan fertőtlenítőszert használni, mely korrózió- gátló adalékanyagot is tartalmaz.
- A fém eszközöket a fertőtlenítés ideje után, folyóvízzel le kell öblíteni, ezután azonnal szárazra kell törölni.
- A földre esett szerszámokat azonnal újra fertőtleníteni kell. Azokat az eszközöket, melyeket nem lehet fertőtleníteni (pl. bufferek, papírreszelők) használat után azonnal a hulladékgyűjtőbe kell dobni.
- A dezinficiensek mérgező, maró, izgató vegyületek, alkalmatlanok a bőr fertőtlenítésére, mert azon károsodást okozhatnak.
- Speciális, korszerű fertőtlenítőszereket már nem kell hígítani, pontosan beállított összetételében lehet őket megvásárolni. Behatási idejük és hatékonyságuk kedvező, legtöbbször szükséges az áztatás, nem elég a fertőtlenítendő felületet bepermetezése.
A dezinficiensek, antiszeptikumok baktériumok elleni hatása függ:
- a hatóanyag koncentrációjától
- a hőmérséklettől
- a hatóidőtől
- a közeg kémhatásától
- a szennyezett felület nagyságától


BŐR-FERTŐTLENÍTŐK (Antiseptikum)
- A bőr felszínén lévő mikroorganizmusok száma a test különböző részein eltérő a kéz után a láb bőre tekinthető a legszennyezettebbnek legfertőzöttebbnek így a fertőzéseknél az egyik legfontosabb közvetítő tényező lehet.
- Az élő bőrfelület fertőtlenítésére csak olyan szerek alkalmasak, amelyek meghatározott töménységben a szervezet sejtjeinek károsítása a bőr roncsolása nélkül a test bármely részén. Tehát kézre és lábra is alkalmazhatók. Nyílt sebbe, szembe, szájba jutását azonban kerülni kell! A higiéniás bőr fertőtlenítés célja a kéz és láb bőr felületén lévő kórokozók számának csökkentése.
- A bőr felszínén lévő mikroorganizmusok száma a test különböző részein eltérő a kéz után a láb bőre tekinthető a legszennyezettebbnek legfertőzöttebbnek így a fertőzéseknél az egyik legfontosabb közvetítő tényező lehet.
Az élő bőrfelület fertőtlenítésére csak olyan szerek alkalmasak, amelyek meghatározott töménységben a szervezet sejtjeinek károsítása a bőr roncsolása nélkül a test bármely részén. Tehát kézre és lábra is alkalmazhatók. Nyílt sebbe, szembe, szájba jutását azonban kerülni kell! A higiéniás bőr fertőtlenítés célja a kéz és láb bőr felületén lévő kórokozók számának csökkentése
- Az alkoholos úgynevezett, kétfázisú kézfertőtlenítőszereknek nincs számottevő szennyoldó képességük, a hagyományos szappanoknak viszont nincs fertőtlenítő, csak tisztító hatásuk. Ezért alapszabály hogy a bőrfelületről a szennyeződéseket először langyos vizes szappanos mosással, keféléssel lazítsuk fel, majd folyóvízzel öblítsük le és csak ezután fertőtlenítsük. Munkakezdés előtt fertőtlenítsük le tehát alaposan vendégünk kezét vagy lábát, saját kezünket a munka előtt fertőtlenítés után, kezünket jól dörzsöljük le is szárítsuk meg.
- Az egyfázisú kézfertőtlenítő folyékony szappanoknak a fertőtlenítő hatóanyagon kívül szennylazító szennyoldó hatásuk is van.
- A bőrfertőtlenítő bőrre gyakorolt hatásai: zsíroldó, szárító hatású, esetleg bőrszínező.
- A fertőtlenítőszer nyílt sebbe, szembe, szájba nem kerülhet! Egyfázisú bőrfertőtlenítőnek hívjuk azokat a szereket, melyek egy lépésben oldják a szennyet a felületről, és fertőtlenítő hatóanyagot is tartalmaznak, tehát a fertőtlenítés és a tisztítás egy lépésben elvégezhető. A kéz és láb szemrevételezése előtt ajánlatos valamilyen rövid behatási idejű alkoholos kézfertőtlenítőt alkalmazni, melyet töményen hígítatlanul kell alkalmazni.
- Ilyen pl.: Sterilium, Bradoman soft, Decosept, Barricydal 36, Kodan, Clarasept derm, stb.
FELÜLET-FERTŐTLENÍTŐK
- A vendégek és dolgozók egészségének védelme érdekében a rend az állandó tisztaság megóvása és a fertőtlenítés alapvető követelmény így erről folyamatosan gondoskodni kell, ezt időnként az ÁNTSZ ellenőrizheti és a higiéniai szabályok ellen vétőket felelősségre vonja. (Lásd. Takarítási napló)
- A mosható felületű burkolatokat, tárgyakat felületfertőtlenítő szeres letörléssel, lemosással, permetezéssel lehet fertőtleníteni. A nem mosható faburkolatokat, meszelt falfelületek fertőtlenítését, fertőtlenítőszeres bepermetezéssel, pl. decosepttel, újra festéssel, újrameszeléssel lehet elvégezni.
- Ismert fertőtlenítőszer a Bradolin, melynek hatásspektruma: baktericid, fungicid, virucid, tuberkulicid (HBV, HIV). Alkalmazási koncentráció és behatási idő.
A készítményt töményen, hígítatlanul kell alkalmazni. 20-30 cm távolságról kell a fertőtlenítendő felületet bepermetezni úgy, hogy kezeletlen részek ne maradjanak és hagyni kell az oldatot a felületre rászáradni. Minimális behatási idő 5 perc.
Zárt térbe egyszerre maximálisan 2 m2 felület kezelhető. 1 m2-re kb. 40-50 ml fertőtlenítőszert kell alkalmazni.
FELÜLET-FERTŐTLENÍTŐK, TEXTÍLIÁK
Fertőtlenítő és tisztítószerek: a textíliák tisztítása lúgos mosással, fertőtlenítése főzéssel, fehér anyagoknál hypózással történik. Fokozott szennyeződés esetén tisztító hatású áztató-, mosószereket, pl. flóraszeptet használhatunk. A fertőtlenítőmosást többszöri öblítéssel fejezzük be. Magas hőfokú vasalással még több korokozót tudunk elpusztítani!
A sterilizálás
- A művelet célja a tárgyak, eszközök élő kórokozóktól, azok spóráitól és a vírusoktól való megszabadítás.
- A sterilizálás történhet:
- – Hővel, szárazon 160-200 °C 20 perc, nedvesen 134 °C-on 10 perc
- – Besugárzással (ultraibolya sugarakkal)
- – Kémiai anyagokkal (oldatokkal)
VÉRZÉS CSILLAPÍTÁS, SEB-FERTŐTLENÍTÉS
- A Vérzés csillapítása, megállítása az elsősegélynyújtás legfontosabb feladata.
- -A felületi sérülések: kisebb sérülések, horzsolások vágások miatt leggyakrabban előforduló nem nagymennyiségű szivárgó gyöngyöző vérzések, ezek jól elláthatók gyorstapasz segítségével.
A súlyosabb esetekben, mélyebb sérüléseknél:
- Vénás vérzésnél a vérzések megakadályozására, megállítására véralvadás gyorsítót vagy más szóval vérzéscsillapítót kell használni.
- A szakemberek számára főleg a folyékony vagy por alakú összehúzók használata célszerű a vérzés csillapítására. A vérzés csillapítása után a sebbe soha ne tegyünk sebhintőport vagy vattát, a sebet steril lappal, steril gézzel vagy sebtapasszal kell bekötözni

